Library Scented Candle | Kringle Candle

05 December 2016


Merhabalar! Buralarda hava epey soğudu ve bence soğuk havada yapılabilecek en güzel şeylerden biri, sıcacık bir çay alıp battaniyeye sarılmak ve kitap okumak. Tabi bu konuda olmazsa olmazım mumlar! Görüntüsü bile sıcacık bir atmosfer yaratıyor, bir de mis gibi kokuyorsa aman allah! Bu yazımda sizlere kısa sürede en sevdiğim mumlar haline gelen Kringle Candle mumlarından bahsedeceğim. O kadar farklı kokuları var ki.. kitaplarla dolu bir kütüphanenin kokusu desem?

Hey everyone! Winter is coming and it's really getting colder, isn't it? On days like this I love to grab a warm tea, snuggle up with a cozy blanket and read a book. And there is nothing better than a burning candle while doing all these. It definitely creates an amazing atmosphere and calms the soul down. I especially love scented candles, so the ones from Kringle Candle have become my favorites in such a short time. They have so many different scents.. how would you like the scent of a library filled with old books?


Bu yazımda bahsedeceğim mumlar bana American Heritage tarafından gönderildi. Hakkında herhangi bir şey yazmam gerekmiyordu, ancak mum aşığı biri olarak bunlara blogumda yer vermesem olmazdı. Gerçekten kış aylarında evimde sürekli mum yakarım, ve şu kadarını söyleyeyim: Kringle Candle'ın mumları kısa sürede en sevdiklerim haline geldi. Elimdekiler bitince kesinlikle satın alacağım. Nedenini de aşağıda detaylı anlatacağım.

In this post I want to show you the candles which were sent to me by American Heritage. I was so happy about the package because I really love burning candles on cold winter days, but who doesn't? When I have received the package I was so curious about the candles that I wanted to try them out immediately. And I can say that they have become my favorite candles because of their scents! Would definitely buy them again and again. :)


Kringle Candle, mum konusunda çok farklı kokular üretiyor. Kendi sitelerinden bütün mumları inceleyebilirsiniz - eminim hepinizin illaki ilgisini çeken birçok koku olacaktır. Hatta ben göz gezdirirken acıktım o derece: elmalı pasta, donut, vanilya, yabanmersinli muffin... hatta daha da farklı olarak kütüphane, kumsal, ahşap ev kokusu ve daha fazlası da mevcut. Takım elbiseli bir beyefendiyi çağrıştıran maskülen kokulu mumlar bile mevcut. Elimden gelse sitedeki bütün mumları satın alacağım :D.

Kringle Candle produces so many candles with different scents. If you like you can have a look on their website - there is definitely something for everyone! While I took a look through the candles, I became hungry: the scent of an apple pie, donuts, vanilla, blueberry muffin... damn! And a little more different were the scents of a library, the beach, a wooden house and so on. By the way, they also have masculine scented candles which smell like a man dressed in suit and tie! I would definitely love to buy all the candles they produce! :D


Gelelim bana gönderilen mumlara. En merak ettiğim koku ARCHIVES'tı, bu yüzden gelir gelmez bunu yaktım. Bütün mumlar farklı boyutlarda mevcut. Bendeki en büyük boy olan Large Classic Jar (22oz). Bu mumun yanma süresinin 100 saat olduğunu okuyunca çok mutlu oldum, zira kokusu dolayısıyla hiç bitmesin istiyorum. Bu arada, fotoğrafları mumların canına okumadan önce çekmiştim, tahmin edersiniz ki Archives yarıya indi sürekli yaktığım için. :) Ancak gerçekten o kadar yakmama rağmen hala bitmemesi büyük bir artı.

And now to the candles which were sent to me. The candle I was so curious about was ARCHIVES, so that I have burnt it right away. It is the Large Classic Jar (22oz), but they have different product types in the matter of size. This one burns up to 100 hours - so sad that it doesn't burn forever, it smells like heaven! I've taken the photos right after I lighted the candle for the first time. It really burns down slowly, so you will have fun with it for a long time. :)


Bu koku bana eski kitaplarla dolu bir kütüphaneyi çağrıştırdı. Zaten mumun ismi 'arşiv' ve kavanozun üzerinde Shakespeare'in bir kitabı var. Dolayısıyla tarihi olan bir koku olması hedeflenilmiş. Ancak aklınıza küf ve pas kokusu gelmesin. Daha çok cidden kütüphane gibi, nasıl tarif etsem bilemedim. Dumanlı, ancak ağır olmayan bir koku. Biraz deri ciltli kitaplar gibi. Bende baş ağrısına kesinlikle sebep olmadı, dediğim gibi içinde freshlik mevcut, kremsi ve dumanli bir koku ancak hiç ağır değil. İlgisini çekenler için üst notaları portakal ve bergamot, orta notaları ylang çiçeği ve baharat, baz notaları ise tarçın, tütün, paçuli ve misk. Baz notalarının karışımı benim için tam bir cennet, dumanlı kokuları çok seviyorum. Ve mumu yaktığım an kokusu bütün odaya dağıldı, hatta birkaç dakika sonra bütün ev böyle kokuyordu. Bittikçe tekrar alacağım!

The scent of this candle has reminded me of a library filled with old books. Also it is named 'archives' and on the jar there is a book of Shakespeare depicted. So it was aimed to create a historic scent. I can say that it is a smoky scent, but it definitely isn't that much intense - maybe just like a book with a leather binding. The candle has not caused headache, because it also contains some fresh notes. I can describe the candle with the following words: creamy, smoky and a little fresh. Here are the scent notes: the top notes are orange and bergamot, the mid notes are floral and spices and the base notes are cinnamon, musk, patchouli and tobacco. The mixture of the base notes smell like heaven, I really love smoky scents! And by the way, right after I have lighted the candle the smell distributed throughout the whole room. This one is definitely my must-have for cold winter days!Archives'ın yanı sıra bir de 5 adet küçük boy mum gönderilmiş. Bunları çok pratik buldum, merak ettiğim bir mumun direkt büyük boyunu almaktansa bu şekilde önce deneyebilir, beğenirsem büyüğünü alabilirim. Bu yüzden size de tavsiyem, beğeneceğinizden emin değilseniz önce denemek için küçük boylarını sipariş edin. Bunların büyüklüğü 1.25oz ve yanma süresi 12 saat.

Besides Archives, 5 daylights (1.25oz) were sent as well. These burn up to 12 hours. I think the smaller ones are perfect in order to try them out. So you can see if you like the scent or not, and if so, you can buy the candle in a jar or tumbler. 


BEACHWOOD. Üst notaları turunçgil ve ananas, orta notası hindistan cevizi, baz notaları ise sedir ağacı ve vanilya. Bu mum, yaz aylarını anımsamak istediğimde yaktığım bir mum. Bana tatillerimi, sıcacık yaz günlerini ve kumsalı hatırlatıyor. Hindistan cevizi ve ananas karışımı zaten bana hep güneş kremlerini hatırlatır. Güneş kreminin kokusunu sevenler bunu da seveceklerdir. Ancak bunun kokusu sedir ağacı sayesinde biraz daha odunumsu. Ben çok beğendim!

BEACHWOOD. The top scent notes are citrus and pineapple, the mid note is coconut and the base notes are white cedar and vanilla bean. That candle reminds me of hot summer days and my vacations. It is the scent of the beach and smells just like a sun protection lotion. The mixture of coconut and pineapple always remind me of the beach! But because of the white cedar essence the candle is not only fresh, it has a wooden note, too! I really love the candle!


LUMBERJACK. Üst notaları tütün ve sedir ağacı, orta notaları vetiver ve paçuli, baz notaları ise baharat ve muskat. Şimdi düşünün: huzurlu bir ormandasınız ve ileride ahşaptan bir ev görüyorsunuz. Yaklaştığınızda ise evin önünde odun kesen, hafif uzun dalgalı saçlı, kaslı ve kirli sakallı, siyah-kırmızı ekose gömlekli bir adam görüyorsunuz. İşte bu senaryonun tümü bu mumun kokusu. Çam kokusuyla birleşen erkeksi notalar. Anlayacağınız üzere bu mum maskülen bir kokuya sahip. Ancak ben baharat (tarçın) notasını biraz fazla buldum, onun dışında fena değil. :)

LUMBERJACK. Top notes are tobacco and cedar, mid notes are vetiver and patchouli, base notes are spices and nutmeg. Imagine that you are in a beautiful forest and you notice a wooden house in front of you. Right next to it you see a tall and well built man with medium short hair and dressed in flannel shirt felling woods. This entire scenario is the scent of this candle! It's a masculine, woody scent. It's okay, but for my preference I think the note of spices is way too much. :)


GREY. Gelelim Archives'tan sonra en sevdiğim muma. Bunun üst notaları sandal ağacı ve limon otu, orta notaları sedir ağacı, vanilya ve kehribar, baz notaları ise paçuli ve misk. Bir mumun ancak bu kadar maskülen bir kokusu olabilir. Yani bildiğiniz takım elbiseli güzel bir beyefendiyi çağrıştırıyor. Maskülen kokuları sevdiğim için bu muma bayıldım. Çok ağır değil, odunsu/fresh bir koku. Bu mumu yaktığınızda her an bir yerlerden Christian Grey çıkabilir! :D

GREY. This candle is my second favorite after ARCHIVES. Its top notes are sandalwood and lemongrass, mid tones are cedar, vanilla and warm amber, base notes are patchouli and musk. As you can see, this is a masculine scent. It smells so damn good! Just imagine a man dressed in suit and tie - this is his scent! But it is not only the intensive man scent, there are some fresh notes as well which make the candle a little more interesting. When you light up the candle, be careful, Christian Grey could come over! :D


FROSTED MAHOGANY. Üst notaları sedir ağacı ve bergamot, orta notaları gül ve turunçgil, baz notaları ise misk ve paçuli. Bu koku da fazlasıyla maskülen, ancak GREY kadar değil. Daha yumuşak ve tatlı. Soğuk kış günlerinde evimde yanmasını istediğim mumlardan birisi bu kesinlikle, çünkü odaya sıcacık bir atmosfer veriyor ve mis gibi kokuyor!

FROSTED MAHOGANY. The top notes are cedar and bergamot, mid tones are rose and citrus and base notes are musk and patchouli. This candle has a masculine scent, too, but it isn't that intensive. The scent is softer and sweeter than GREY for example, I really liked burning it in my home. Perfect for cold winter days!


COZY CABIN. Üst notaları esmer şeker, tarçın, vanilya ve akçaağaç, orta notaları sedir ağacı ve sandal ağacı, baz notası da vanilya. Mumun üzerinde gördüğünüz gibi karlar içinde kalmış bir ahşap ev var. Büyük ihtimalle bu mum da o sıcacık evin kokusunu çağrıştıracak. Bunun kokusunu gerçekten tarif edemiyorum, yani içinde bir nota var beğenmediğim ama ne olduğunu çözemedim, bir şey rahatsız etti beni. Ayrıca çok yoğun bir koku. Dolayısıyla bu mumu ben pek beğenmedim diyebilirim, ama tatlı ve aynı zamanda odunsu kokuların karışımını sevenler beğenebilir.

COZY CABIN. Top notes are brown sugar, cinnamon bark, vanilla bean and warm maple, mid tones are cedar and rustic sandalwood, base note is vanilla bean. As you can see, there is a lovely wooden house depicted on the box. So it probably should be the warm scent of this house. For those who like sweet/woody scents, this candle will definitely be perfect. For me it was way too much, because of the sweet scents which I personally don't like.


İşte bunlar bana American Heritage tarafından gönderilen Kringle Candle markasına ait mumlardı. Bana deneme fırsatı sundukları için kendilerine çok teşekkür ederim! Avrupa'da birçok ülkeye gönderimleri var, dilerseniz mumları buradan http://www.american-heritage.de/wohnen/kringle-candle.html inceleyebilirsiniz. Genellikle Kringle Candle mumlarına ulaşması zor olduğundan bu site büyük kolaylık sağlıyor, özellikle Almanya'da bulunanlar için. Kendinizi mutlu edebilir veya yılbaşı için sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. :)

And these were the candles which were sent to me by American Heritage. Many thanks to the lovely team of American Heritage for giving me the opportunity to try the candles out! They ship to many European countries, if you like you can have a look at their website http://www.american-heritage.de/wohnen/kringle-candle.html (especially people from Germany). I think the candles would be a nice gift for Christmas! :)


Umarım bu mis kokulu yazıyı beğenmişsinizdir!
Sizin mumlarla aranız nasıl, en sevdiğiniz markalar/kokular neler?

Hope you liked today's scented post!
How do you like candles, which brands or scents are your favorite ones?

xx Eylem

*In cooperation with American Heritage.

6 comments :

 1. yani hepsine bayıldım ve merak da ettim ama sanırım en çok archive'ı koklamak isterdim..

  ReplyDelete
 2. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  website? I'm getting sick and tired of Wordpress because
  I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  ReplyDelete
 3. Excellent blog right here! Also your website loads up fast!

  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink in your host?
  I desire my website loaded up as quickly as yours lol

  ReplyDelete
 4. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

  ReplyDelete
 5. Do you have a spam issue on this website; I
  also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us
  have created some nice procedures and we are looking to swap solutions with
  others, please shoot me an email if interested.

  ReplyDelete
 6. Fastidious respond in return of this question with firm arguments and explaining the whole thing regarding that.

  ReplyDelete