HEARTBEATS OF LIFE

29 September 2016


Bana göre müzik hayat, şarkılar ise bu hayatın kalp atışlarıdır. Benim müziksiz geçirdiğim günler ve geceler hiç yok denilecek kadar nadirdir mesela. En çok da bana bir şeyleri hatırlatmalarını ve bazı anları yeniden yaşatmalarını seviyorum şarkıların. Belli bir dönemde dinlediğim şarkı, sadece şarkı olarak değil de, o dönemde ruhumda topladığım anılar olarak kazınıyor hafızama. Ve üzerinden kaç yıl geçerse geçsin ben o şarkıyı her dinlediğimde o döneminin her anını hatırlar, en derinimde hissederim. Dolayısıyla müzik dinlemek aynı zamanda hayatı ve belli anları sindirme biçimidir bana göre.

In my opinion music is life, and songs are the heartbeats of it. Days and nights go by while listening to my favorite songs. And the magical thing about is that each of them reminds me of a moment in my life and gets me living those moments again and again. So every song I loved listen to in a part of my life shapes and memorizes me. And no matter how many years pass, when I listen to that one song, it reminds me again and again of those special moments and lets me feel them deep inside. So listening to music is also a way of digestion of life and those special moments for me.

Ve şunu fark ettim ki, müziği öylesine 'atıştırmalık' dinleyenlerle tutkuyla dinleyenler arasında uçurumlar var kişilik olarak. Ben kendim için, ikinci gruba dahil olduğumu iddia edebilirim. Müzik benim için bir tutkudur - bu yüzden şarkıları işlenmeyi bekleyen birer cevher olarak görüyorum. O cevherde potansiyel gördüğümde bunu anılarımla ve düşüncelerimle işliyorum ve artık kişiliğimin bir 'parçası' haline geliyor. Artık o parça, hayatımın bir parçasını, düşüncelerimin bazılarını veya söylenmemiş hissedilmişlikleri simgeliyor. Bu yüzden de hayatın kalp atışları, şarkılardır.

Over these years I have noticed that there is an immense difference between people who listen to music just because they want to and people who need to and listen to music with passion. I believe I can include myself to the second type - for me, each song is an ore waiting to be treated. And when I notice that it has potential to be treated, then I put my memories and thoughts into and it becomes a part of my soul. So we can say that each song I love listen to symbolizes a part of my life, a couple of my thoughts or unspoken feelings. And therefor songs are the heartbeats of life.

Headphones: FRENDS Taylor Gunmetal

Şu konuya da kısaca değinmek istiyorum: açık konuşalım, zevkler belki tartışılmaz, ancak kişilikler zevklerle değerlendirilebilir. Şu güne kadar öğrendiğim şeylerden birisi, müzik zevkimizin uyuşmadığı bir insanla kafa yapımızın uyuşmasının neredeyse ihtimalsiz olmasıdır. Ritmimiz farklıdır bir kere, nasıl aynı notada bir araya gelelim ki? Bu yüzden yeni tanıştığım bir insanın playlistini çok merak ederim, bu benim için bir nevi filtre. Buna önyargı denilemez tam olarak, bu yüzden filtre diyelim biz. Ancak bu, müzik zevkimizin aynı olduğu insanları farklı olanlardan daha çok seveceğim anlamına gelmez elbette, bunu karıştırmamak gerek. Sadece şu var... birlikte aynı şarkıların nakaratlarını mırıldandığım, aynı şarkılarda ağladığım, aynı şarkılarla delirdiğim ve aynı şarkılarda düşünceler ve anılar biriktirdiğim insanların yeri ayrıdır, net. O insan en az şarkılar kadar kazınmıştır ruhuma, bir 'parça'dır...

I want to touch on briefly another point: I know, in the matter of tastes there can be no disputes, but I think it is allowed to roughly rate personalities with their tastes. One thing I've got to know is that it is nearly unlikely that my way of thinking get along with someone's with a different musical taste. First of all our rhythms would be different - so how can we meet at the same time at the same note? Therefor I am really curious about the playlists of people I met for the first time, this is kinda filter for me. But it can't be said that it is a prejudice, let's assume it just as a special filter. And that doesn't mean that I love people with the same musical taste more than the others - of course not! The only thing is that those people I am humming along to the refrains of the same songs, I am crying with to the same songs, I am freaking out with to the same songs and I am collecting thoughts and memories with to the same songs are soo sooo soo special in my life, certainly! 


Playlistim epey uzundur, tüm sevdiğim şarkıları burada paylaşmam imkansız - zaten hepsini paylaşmak da istemezdim. Zira kimisi insanların bana ulaşabileceği noktadan çok daha derine gidiyor, oralar ıssız kalmalı hala. Ancak sizinle, müzik zevkimi tanıyabilmeniz için paylaşmak istediğim, çok sevdiğim ve ritmimi yansıttığını düşündüğüm şarkıları aşağıda sizin için düzenledim. Popüler ve 7/24 radyoda çalan şarkıları aşırı samimiyetsiz bulduğumdan dinlemekten hiç keyif almam. Bu yüzden aşağıdaki şarkılardan kaçını bildiğinizi merak etmiyor değilim. Yorum olarak yazabilirsiniz. :)

Bu arada listede belli bir sıralama yok, sadece küçük bir derleme olarak kabul edelim. Şimdiden keyifli dinlemeler!

I have a playlist with an endless amount of songs, so it would be difficult for me to list them all as you may understand. Additionally I wouldn't like to share all my favorites because some of them go deeper than a person would ever reach me at that point. So some of my favorite songs should still be in a silent area. But down below you can find some of the songs I really love listening to. Mostly my favorite songs aren't the typical chart songs which are played on radio all day. I prefer songs that are not so popular. :) So I would really know which one of the listed songs you knew before. Let me know in the comments!

By the way, this list is not a ranking, it is just a random compilation. Hope you enjoy them!


(Bir gün hafızamı kaybedersem, bu şarkıları dinletin bana..)Sizin en sevdiğiniz parça hangisi? 
Benimle sevdiğiniz şarkılarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz! :)

What are your favorite songs?
I am always happy about some new inspirations! :)

Stay inspired,
Eylem

2 comments :

  1. Great post! Really like your taste in music😊 my favorite song currently is Twenty One Pilots - Ride ❤️

    ReplyDelete
  2. seni uzun zamandır takip ediyorum ama hiç yorum atmamıştım. bu yazına atmak istedim gerçekten her yazınla ilham veriyosun keşke hergun yazı paylaşsan beklemek çok zor :)) buarada şarkılar çok guzel!!

    ReplyDelete